Polskie zamki
Aktualizacja 2024-11-19
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Giżycku

 (Giżycko • Lec • Lötzen • Łuczany) 

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


0(NT)




Nazwy podobne do Giżycko • Lec • Lötzen • Łuczany:    Leipe · Lelów · Lesko · Leśna · Leipe ·


mLokalizacja zamku na mapie Polskiiędzy jeziorami Niegocin i Mamry znajduje się jedno skrzydło zamku krzyżackiego sprzed połowy XIV wieku. Wzmianka z 1340 roku o urzędującym tu prokuratorze świadczy, że zamek został wybudowany nieco wcześniej. Miejsce pod względem obronności wybrane zostało bardzo dobrze, a zamek wraz z sąsiednimi w Piszu, Węgorzewie, Rynie i Ełku stanowił łańcuch umocnień nie do przejścia, chroniących od wschodu państwo krzyżackie. Zamek będąc siedzibą prokuratora należał do komturstwa pokarmińskiego.
Budowla była wiele razy niszczona a później odbudowywana. Wzniesiony z kamienia i cegły ma plan prostokąta, posiada cztery kondygnacje a na narożach dwuuskokowe przypory. W 1560 roku dobudowano na dachu późnorenesansowe szczyty. W 1969 roku podczas prac przy wznoszeniu pobliskiego motelu odkryto wyraźne ślady palowania, co jest rzadkością jeśli chodzi o techniki budowlane na tym terenie.
W 1361 roku wojska litewskie pod wodzą Kiejstuta spaliły zamek, który odbudowano dopiero około 1390 roku. Najprawdopodobniej zamek był od początku budowlą jednoskrzydłową z przedzamczem. Funkcje przedzamcza nie były jednak obronne, a raczej gospodarcze. Można to wnosić z inwentarza z 1420 roku. Wymieniono w nim piwnicę, browar, zbrojownię, piętro obronne oraz folwark-przedzamcze.
W czasie wojny trzynastoletniej zamek ponownie spalono, i znów odbudowany został z opóźnieniem, bo pod 
Zamek w Giżycku
Zapadnięte piwnice, prawdopodobnie nowożytne, fot. ZeroJeden, IV 2007
koniec XV wieku. Późniejsze inwentarze również nie wskazują na istnienie więcej niż jednego skrzydła.
Sekularyzacja Prus przyniosło nowy okres w dziejach zamku. Stał się siedzibą starosty, a kolejni książęta zajęli się rozbudową i przebudową przede wszystkim przedzamcza. W 1614 roku dobudowano cztery niskie skrzydła mieszkalno-gospodarcze. Przy tej przebudowie cały zamek uzyskał formę renesansową. Pożar w 1749 roku zniszczył pierwotny budynek oraz jedno z nowszych skrzydeł. Tą część zamku na przełomie XVIII i XIX wieku przekazano urzędnikom domeny.
Zniszczone partie odbudowano w początkach XIX wieku. W połowie XIX wieku zamek z pobliskim terenem przekształcono w okręg obronny, co wiązało się z częściową jego rozbiórką. Pod koniec XIX wieku zamku stał się mieszkaniem komendantów twierdzy.
W czasie I wojny światowej w zamku miał kwaterę Hindenburg, którego wojska wykorzystywały Giżycko jako bazę wypadową. Od 1957 roku zamek wykorzystywany jest w celach turystycznych. W zachowanym skrzydle znajdują się późnorenesansowe zwieńczenia murów szczytowych.
Zamek w Giżycku - Zamek na widokówce z 1929 roku Zamek w Giżycku - Wejście do piwnic w elewacji południowej, fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Giżycku - Zejście do piwnic, fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Giżycku - Ślady dobudówek na elewacji wschodniej, fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Giżycku - Przyziemie elewacji północnej, fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Giżycku - Elewacja zachodnia, fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Giżycku - Widok od południowego-zachodu, fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Giżycku - Widok od południowego-zachodu, fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Giżycku - Widok od zachodu, fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Giżycku - fot. ZeroJeden, VIII 2011 Zamek w Giżycku - fot. ZeroJeden, VIII 2011 Zamek w Giżycku - Budynek zamkowy od północnego-zachodu, fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Giżycku - fot. ZeroJeden, VIII 2011 Zamek w Giżycku - Widok od południowego-wschodu, fot. ZeroJeden, VIII 2011 Zamek w Giżycku - fot. ZeroJeden, VIII 2011 Zamek w Giżycku - Widok z lotu ptaka od południa, fot. ZeroJeden, IX 2012 Zamek w Giżycku - Widok z lotu ptaka od południa, fot. ZeroJeden, IX 2012 Zamek w Giżycku - Widok z lotu ptaka od południowego-zachodu, fot. ZeroJeden, IX 2012 Zamek w Giżycku - Widok z lotu ptaka od północnego-zachodu, fot. ZeroJeden, IX 2012 Zamek w Giżycku - Zamek w Giżycku na widokówce z początków XX wieku Zamek w Giżycku - Zamek w Giżycku na widokówce z około 1940 roku Zamek w Giżycku - Zamek w Giżycku na zdjęciu z 1910 roku Zamek w Giżycku - Północna elewacja zamku, fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Giżycku - Zamek w Giżycku na zdjęciu z 1915 roku Zamek w Giżycku - Zamek w Giżycku na zdjęciu z początków XX wieku Zamek w Giżycku - Zamek w Giżycku w 1932 roku Zamek w Giżycku - Zamek w Giżycku w okresie międzywojennym Zamek w Giżycku - Zamek w Giżycku na zdjęciu z lat 1900-05 Zamek w Giżycku - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, IX 2021 Zamek w Giżycku - Elewacja wschodnia, fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Giżycku - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, IX 2021 Zamek w Giżycku - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, IX 2021 Zamek w Giżycku - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, IX 2021 Zamek w Giżycku - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, IX 2021 Zamek w Giżycku - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, IX 2021 Zamek w Giżycku - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, IX 2021 Zamek w Giżycku - fot. ZeroJeden, VI 2002 Zamek w Giżycku - Widok od południowego-wschodu, fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Giżycku - Widok od południowego-wschodu, fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Giżycku - Widok od południa, fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Giżycku - Zapadnięte piwnice, prawdopodobnie nowożytne, fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Giżycku - Rysunek W.Anitzowa z drugiej połowy XIX wieku








Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.