b ecnie na cyplu grzbietu górskiego nad Stradomką widnieją tylko ziemne wały skrywające resztki murów. Zamek wymieniany jest w źródłach dopiero w 1539 roku. Badania wykopaliskowe prowadzone w 1968 roku przez Antoniego Jodłowskiego i K.Regułę pozwoliły ocenić, że pierwsze murowane elementy powstały pod koniec XIII wieku. Za tą datą przemawia dodatkowo fakt, że w 1539 roku Chrostowa należała do rodu Półkoziców, którego początki sięgają właśnie końca XIII wieku.
Pierwotnie najbardziej wysunięty fragment cypla, o wymiarach około 20x28 metrów, umocniono przekopaną fosą i wałem ziemnym. W tak oddzielonej części wzniesiono murowany budynek, z którego pozostały fragmenty murów ukryte pod ziemią. Również w późniejszym wale ziemnym badania ujawniły fragment portalu pochodzący zapewne z tego pierwszego budynku.
W XIV wieku w zachodniej części cypla wzniesiono wieżę obronno-mieszkalną.
|
Fosa, fot. ZeroJeden, II 2002 |
|
Po wieży pozostały fragmenty fundamentów o planie kwadratu o boku 7,5 metra.
Wzmianki źródłowe o zamku określają go jako "fortalicium alias Grodzisko" lub "fortalicium Camyk". W 1539 roku właścicielem zamku był Krzysztof Niewiarowski herbu Półkozic, niedługo potem prawdopodobnie obronna rezydencja przestała istnieć. |