a mek wznosi się w północnej części miasta położonego na skalistym wzgórzu. Wcześniej istniał tu gród, który za panowania Bolesława Chrobrego w roku 1017 był bezskutecznie oblegany przez Niemców. Podczas prac archeologicznych odkryto ślady osadnictwa z wieku VIII oraz fragmenty konstrukcji drewniano-ziemnych wiążą cych się z tym grodem kasztelańskim. Zamek murowany zbudował w XIV wieku Bolko I, książę świdnicko-jaworski. Został on zniszczony podczas wojen husyckich w latach 1429-1434. Książę brzesko-legnicki Fryderyk I odbudował zamek jeszcze w drugiej połowie XV wieku.
W roku 1585 książę Jerzy II polecił przebudować zamek na renesansową rezydencję. Przebudowę przeprowadził architekt Hans Lugan. W zachowanym dokumencie Jerzego II książę polecił zbudować kryty gankiem krużganek podobny do widzianego w Pradze.
Częściowo zamek został zniszczony w czasie wojny trzydziestoletniej. W 1712-1724
|
Fryderyk Bernard Wernher, Topografia Śląska 1744-1768 |
|
roku wzniesiono przy zamku kaplicę barokową, niedługo potem, w 1735 roku zamek spłonął. Dopiero w 1830 roku podjęto się odbudowy zniszczonych budynków, z których po pożarze pozostały jedynie mury niższych kondygnacji. Kaplicę rozebrano w 1964 roku. |