Polskie zamki
Aktualizacja 2024-11-19
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Oporowie

  

Wzmianki
blankMusisz być zalogowany/a
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


pLokalizacja zamku na mapie Polskiierwsza informacja o obronnej siedzibie w Oporowie pochodzi z 1418 roku. Wzmianka dotyczy fortalicji, która była własnością podkomorzego łęczyckiego Mikołaj Oporowski herbu Sulima. Prawdopodobnie w miejscu obecnego zamku istniała wtedy czworoboczna wieża na terenie otoczonym fosą. Jan Długosz jako fundatora zamku wymienia Władysława Oporowskiego, który miał go wznieść w latach 1434-1449, jednak badania prowadzone na zamku od lat osiemdziesiątych XX wieku przez Janusz Tomalę i Janusza Pietrzaka wykazują, że już w początkach XV wieku wieża została włączona w obwód murów obronnych. Planowana budowa domu mieszkalnego przy kurtynie wschodniej nie została zrealizowana. Musiał jednak już przed 1434 rokiem istnieć tu także dom mieszkalny. Wjazd na zamek prowadził w kurtynie zachodniej muru, przy czworobocznej wieży. Wieża ta w tym czasie miała trzy kondygnacje i była podpiwniczona.
Władysław Oporowski przebudował zamek. Wzniesiono za jego czasów obecne skrzydło południowe oraz wieżę 
Zamek w Oporowie
Plan zamku współczesnego według Bohdana Guerquina 'Zamki w Polsce' [źródło]
w połowie długości muru wschodniego, w której na wyższej kondygnacji umieszczono kaplicę. Zamek posiadał jeszcze jedno skrzydło, północne, jednak było drewniane i po krótkim okresie zostało rozebrane.
Na początku XVII wieku zamek przeszedł na własność Tarnowskich herbu Rola, później często zmieniał właścicieli, którymi byli kolejno Sołłohubowie, Korzeniowscy, Pociejowie, Orsetcy, Karscy. W ciągu XVIII wieku kilkukrotnie prowadzono tu niewielkie prace budowlane, związane głównie z odnowieniem murów. Podczas tych prac połączono czworoboczną wieżę ze skrzydłem południowym.
Późniejsze prace nie zmieniły już zasadniczo wyglądu zamku. Po drugiej wojnie światowej zamek odrestaurowano troszcząc się o zachowanie gotyckiego wystroju. Znalazło w nim siedzibę Muzeum Wnętrz Stylowych oraz Urząd Stanu Cywilnego.
Zamek w Oporowie - Front zamku, widok od południowego-zachodu, fot. ZeroJeden, II 2007 Zamek w Oporowie - Widok na zamek od północnego-wschodu, fot. ZeroJeden, IV 2005 Zamek w Oporowie - fot. ZeroJeden, IV 2005 Zamek w Oporowie - fot. ZeroJeden, IV 2005 Zamek w Oporowie - Widok na wjazd od zachodu, fot. ZeroJeden, II 2007 Zamek w Oporowie - fot. ZeroJeden, IV 2005 Zamek w Oporowie - Widok od zachodu, fot. ZeroJeden, II 2007 Zamek w Oporowie - fot. ZeroJeden, IV 2005 Zamek w Oporowie - Zamek w Oporowie w okresie międzywojennym Zamek w Oporowie - fot. ZeroJeden, VI 2003 Zamek w Oporowie - Widok od południa, fot. ZeroJeden, II 2007 Zamek w Oporowie - fot. ZeroJeden, IV 2005 Zamek w Oporowie - fot. ZeroJeden, II 2007 Zamek w Oporowie - fot. ZeroJeden, II 2007 Zamek w Oporowie - Widok od południowego-zachodu, fot. ZeroJeden, II 2012 Zamek w Oporowie - fot. ZeroJeden, II 2007 Zamek w Oporowie - fot. ZeroJeden, II 2012 Zamek w Oporowie - Widok od południowego-wschodu, fot. ZeroJeden, II 2012 Zamek w Oporowie - fot. ZeroJeden, II 2012 Zamek w Oporowie - Widok od południowego-zachodu, fot. ZeroJeden, II 2012 Zamek w Oporowie - Widok od zachodu, fot. ZeroJeden, II 2012 Zamek w Oporowie - fot. ZeroJeden, II 2012 Zamek w Oporowie - fot. ZeroJeden, VI 2003 Zamek w Oporowie - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2018 Zamek w Oporowie - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2018 Zamek w Oporowie - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2018 Zamek w Oporowie - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2018 Zamek w Oporowie - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2018 Zamek w Oporowie - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2018 Zamek w Oporowie - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2018 Zamek w Oporowie - Dziedziniec zamkowy, fot. ZeroJeden, VI 2003 Zamek w Oporowie - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, X 2018 Zamek w Oporowie - Wieżyczka z kaplicą od strony dziedzińca, fot. ZeroJeden, VI 2003 Zamek w Oporowie - fot. ZeroJeden, IV 2005 Zamek w Oporowie - Widok od północnego-wschodu, fot. ZeroJeden, IV 2005 Zamek w Oporowie - fot. ZeroJeden, IV 2005 Zamek w Oporowie - Plan zamku współczesnego według Bohdana Guerquina 'Zamki w Polsce'  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=45&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(45);return false;'>źródło</a>] Zamek w Oporowie - Plan zamku średniowiecznego według Janusza Pietrzaka i Janusza Tomali 'Archeologiczno-architektoniczne badania zamku w Oporowie w województwie płockim' Zamek w Oporowie - Plan zamku z 1 połowy XV wieku według Bohdana Guerquina 'Zamki w Polsce'  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=45&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(45);return false;'>źródło</a>] Zamek w Oporowie - Drzeworyt według sztychu Kasprzyckiego, Tygodnik Illustrowany 1864 ze zbiorów Biblioteki Instytutu Badań Literackich PAN Zamek w Oporowie - Rysunek Artura Darulewskiego Zamek w Oporowie - Rekonstrukcja zamku według J.Zachwatowicza  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=268&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(268);return false;'>źródło</a>]





Pokaż na mapie