Polskie zamki
Aktualizacja 2024-11-19
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankBraniewo - Česká verze

Zamek w Braniewie

 (Braniewo • Braunsberg • Brunsberga) 

Legendy
Wzmianki
blankMusisz być zalogowany/a
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Braniewo • Braunsberg • Brunsberga:    Branice ·


pLokalizacja zamku na mapie Polskiierwotnie miasto Braniewo istniało bardziej w dół rzeki Pasłęki. Tamto miasto z drewnianym krzyżackim zamkiem było jednak dwukrotnie niszczone podczas powstań Prusów - najpierw w 1242, potem w 1261 roku. Biskup Henryk Fleming odbudowując Braniewo dokonał w 1284 roku nowej lokacji miasta. Henryk także rozpoczął budowę zamku kontynuowaną przez jego następców do końca XIII wieku. Na początku XIV wieku, w latach 1320-1330 zamek był jeszcze rozbudowywany.
Zamek tworzył z miastem jedną całość obronną. Od strony miasta wzniesiony był mur kurtynowy, z pozostałych stron znajdowały się trzy skrzydła. W południowym mieściły się mieszkania biskupa i zarządcy zamku oraz refektarz, skrzydła północne i wschodnie miały charakter mieszkalny. W narożniku północno-wschodnim, od strony miasta, znajdowała się 
Zamek w Braniewie
Dostępne również w wersji 3D (przełącz w menu)
Widok z lotu ptaka od południa, fot. ZeroJeden, V 2013
kwadratowa wieża. Zabudowania gospodarcze znajdowały się w zachodniej części miasta, tam też była wieża bramna z kaplicą na piętrze łącząca zamek z przedzamczem.
Zamek do 1340 roku był siedzibą biskupów warmińskich. W czasie wojny trzynastoletniej w latach 1454-1466 został spalony, a w końcu wieku odbudowany. Do 1770 roku znajdował się w rękach polskich, wtedy był wielokrotnie przebudowywany. W 1811 roku, po remoncie i adaptacji znalazł w nim miejsce instytut pedagogiczny dla nauczycieli warmińskich szkół ludowych, jednak w ciągu XIX wieku podupadł i w końcu został rozebrany w latach siedemdziesiątych. Z rozbiórki ocalała tylko wieża bramna.
Po zniszczeniach wojennych wieżę odremontowano w 1960 roku i nakryto dachem.
Zamek w Braniewie - Widok od południa, fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Braniewie - Widok z lotu ptaka od południa, fot. ZeroJeden, V 2013 Zamek w Braniewie - Zamek w Braniewie przebudowany na szkołę na zdjęciu z początków XX wieku Zamek w Braniewie - Pozostałości murów zamku i szkoły w okresie międzywojennym Zamek w Braniewie - Zamek przed przebudową na szkołę na zdjęciu z 1873 roku Zamek w Braniewie - Braniewo z lotu ptaka w okresie międzywojennym z widoczną szkołą w miejscu zamku Zamek w Braniewie - fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Braniewie - fot. ZeroJeden, VII 2002 Zamek w Braniewie - fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Braniewie - Widok od zachodu, fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Braniewie - fot. ZeroJeden, IV 2007 Zamek w Braniewie - Widok z lotu ptaka od południowego-wschodu, fot. ZeroJeden, V 2013 Zamek w Braniewie - Widok z lotu ptaka od południowego-wschodu, fot. ZeroJeden, V 2013 Zamek w Braniewie - Widok z lotu ptaka od południa, fot. ZeroJeden, V 2013 Zamek w Braniewie - Plan zamku biskupiego według Z.Nawrockiego  <!--[<a href='153' title='Zamek w Braniewie - 153' alt='Zamek w Braniewie - 153' target=_blank>źródło</a>]-->  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=211&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(211);return false;'>źródło</a>] Zamek w Braniewie - Rekonstrukcja zamku Z.Nawrockiego  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=211&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(211);return false;'>źródło</a>] Zamek w Braniewie - Fortyfikacje miasta i zamku w 1635 roku według miedziorytu P.Stertzell'a Zamek w Braniewie - Rekonstrukcja zamku w XV wieku, 'Leksykon zamków w Polsce'  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=262&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(262);return false;'>źródło</a>] Zamek w Braniewie - Rekonstrukcja zamku w XV wieku według Jana Salma, 'Leksykon zamków w Polsce'  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=262&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(262);return false;'>źródło</a>] Zamek w Braniewie - Fragment panoramy miasta z zamkiem w 1635 roku według miedziorytu P.Stertzell'a Zamek w Braniewie - Zamek w Braniewie według rysunku K.Goetkego z 1635 roku





Pokaż na mapie