Nazwy podobne do Krosno Odrzańskie • Crossen an der Oder: Köben an der Oder ·
Beuthen an der Oder ·
miejscu opuszczonego grodu drewniano-ziemnego nad Odrą w XIII wieku śląscy Piastowie wznieśli murowany zamek. Możliwe, że fundatorem był książę wrocławski Henryk Brodaty, do którego należały te tereny do śmierci w 1238 roku. W 1249 roku utworzone zostało księstwo głogowskie, w którego granicach znalazło się również Krosno. Pierwszym księciem głogowskim był Konrad I, który także mógł być inicjatorem wzniesienia zamku.
Na obecnym etapie badań nie jest znane rozplanowanie zamku XIII-wiecznego. Było to prawdopodobnie założenie regularne z jednym budynkiem mieszkalnym, którego gotyckie mury zachowały się w obecnym skrzydle północnym. W latach 1294-1319 Krosno należało do Brandenburgii, później zostało przekazane z powrotem książętom głogowskim w zamian za ziemie w rejonie Sulechowa i Świebodzina.
Za czasów książąt głogowskich Henryka IV i Przemysła rozbudowano zamek w pierwszej połowie XIV wieku. Wzniesiono wtedy skrzydło bramne z niewielką wieżą z klatką schodową.
Po śmierci Przemysła księstwo głogowskie, a wraz z nim Krosno, zostało wcielone do Czech. Drugie skrzydło mieszkalne - południowe - powstało prawdopodobnie podczas przebudowy XV-wiecznej. W początkach XVI wieku zamek ponownie przebudowano nadając mu pierwsze cechy renesansowe. Przekształcono skrzydło bramne, a południowe otrzymało krużganki.
W latach 1579-1590
wzniesiono skrzydło wschodnie dobudowane po zewnętrznej stronie muru obwodowego oraz ponownie przekształcono skrzydło bramne. W 1634 roku zamek uległ pożarowi, ale został szybko odbudowany. Po rozbiorach Polski Krosno znalazło się w granicach Prus, których władze zaadaptowały zamek na koszary wojskowe. Tę funkcję zabudowania pełniły jeszcze do drugiej wojny światowej. W 1945 roku został zniszczony, a odbudowa z lat 1964-1966 odrestaurowała tylko część zabudowań. Obecnie użytkowane jest tylko skrzydło bramne, w którym mieś ci się klub. |