Polskie zamki
Aktualizacja 2024-11-19
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Międzyrzeczu

 (Międzyrzecz • Meseritz) 

Legendy
Wzmianki
blankMusisz być zalogowany/a
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Międzyrzecz • Meseritz:    Międzygórz · Międzybórz · Międzylesie · Międzyborze ·


wLokalizacja zamku na mapie Polski widłach Obry i Paklicy znajduje się sztuczne wzniesienie, na którym stoją ruiny królewskiego zamku. Już w końcu IX wieku był tu drewniany gródek, który niejednokrotnie niszczyli Brandenburczycy. W 1296 roku strawił go częściowo pożar, po którym w grodzie stacjonowało już tylko wojsko.
Zamek murowany wzniósł Kazimierz Wielki, ale dokładnych dat trwania budowy nie znamy. Zapewne rozpoczęto ją przed 1340 rokiem, a badania archeologiczne świadczą, że po 1350 roku jeszcze 
Zamek w Międzyrzeczu
Zamek w Międzyrzeczu na widokówce z okresu międzywojennego
mogła nie być ukończona. Zamek dość dokładnie dopasowano kształtem do założenia grodowego. Mury obwodowe, z wyjątkiem odcinka północnego, stoją na dawnych wałach ziemnych, a całość ma plan nieregularny. Wjazd do zamku prowadził od strony wschodniej, obok znajdowała się wieża. Później przeniesiono wjazd na środek wschodniego odcinka muru, a na jego dawnym miejscu wzniesiono większą wieżę wysuniętą nieco na zewnątrz. Zabudowania mieszkalne znalazły się w zachodniej i południowej części dziedzińca.
W 1474 roku zamek został zdobyty przez śląskich łupieżców. Jeszcze w XV wieku go przebudowano. Kiedy w 1520 roku niemieckie wojska szły na pomoc Krzyżakom zdobyły i spaliły międzyrzecki zamek. Podczas odbudowy po tych zniszczeniach zostały mu nadane cechy renesansowe. Nie zapomniano również o fortyfikacjach, które doczekały się gruntownej modernizacji w 1564 roku. Dodano wtedy dwie narożne cylindryczne basteje.
Bardzo dobrze zachowana basteja południowa wzniesiona jest z cegły. Jej wewnętrzna średnica to około 
Zamek w Międzyrzeczu
Gwasz K.Albertiego, około 1795 roku, Muzeum Narodowe w Poznaniu
10-11 metrów a grubość murów wynosi 3,5 metra. Użytkowana kondygnacja 9 metrowej bastei usytuowana jest 3 metry nad poziomem terenu. Na tej wysokości znajdują się dwa rodzaje strzelnic - dla lekkiej broni palnej oraz obecnie służące jako okna duże strzelnice do ciężkiej broni. Nie wiadomo jak wyglądało pierwotne zwieńczenie tego obiektu. W Niemczech spotykało się wówczas basteje kryte dachem, niewykluczone jednak, że tu mogła być kopuła usypana z ziemi z miejscami dla strzelców w przedpiersiu.
Zamek był siedzibą starostów, spośród których znamy J. Zamoyskiego i Stanisława Żółkiewskiego. W czasie wojny trzydziestoletniej w XVII wieku został zniszczony, po czym długo nikt się o niego nie troszczył.
W latach 1954-1958 przeprowadzone zostały przez Z. Ziętkiewicza dokładne badania archeologiczno-architektoniczne. Obecnie mieści się tu muzeum regionalne.
Zamek w Międzyrzeczu - Widok od wschodu, fot. ZeroJeden, IV 2002 Zamek w Międzyrzeczu - Zamek w Międzyrzeczu na widokówce z 1937 roku Zamek w Międzyrzeczu - Zamek w Międzyrzeczu na widokówce z okresu międzywojennego Zamek w Międzyrzeczu - Zamek w Międzyrzeczu na widokówce z okresu międzywojennego Zamek w Międzyrzeczu - Ruiny zamku w Międzyrzeczu na zdjęciu z 1925 roku Zamek w Międzyrzeczu - Zamek w Międzyrzeczu w początkach XX wieku Zamek w Międzyrzeczu - Zamek w Międzyrzeczu na zdjęciu z 1910 roku Zamek w Międzyrzeczu - Zamek w Międzyrzeczu na zdjęciu z 1926 roku Zamek w Międzyrzeczu - Zamek w Międzyrzeczu na zdjęciu z 1936 roku Zamek w Międzyrzeczu - Widok z bramy wjazdowej, fot. ZeroJeden, IV 2002 Zamek w Międzyrzeczu - Zdjęcie lotnicze, fot. ZeroJeden, IV 2024 Zamek w Międzyrzeczu - fot. ZeroJeden, IV 2002 Zamek w Międzyrzeczu - Zespół bramny, widok przez strzelnicę w południowym murze obwodowym, fot. ZeroJeden, IV 2002 Zamek w Międzyrzeczu - fot. ZeroJeden, IV 2002 Zamek w Międzyrzeczu - Widok od zachodu, fot. JAPCOK, IV 2002 Zamek w Międzyrzeczu - fot. ZeroJeden, IV 2002 Zamek w Międzyrzeczu - Zamek na przedwojennej widokówce Zamek w Międzyrzeczu - Zamek w Międzyrzeczu na widokówce z 1917 roku Zamek w Międzyrzeczu - Plan zamku według Bohdana Guerquina 'Zamki w Polsce'  [<a href=/bibl_ksiazka.php?idksiazki=45&wielkosc_okna=d onclick='ksiazka(45);return false;'>źródło</a>] Zamek w Międzyrzeczu - Gwasz K.Albertiego, około 1795 roku, Muzeum Narodowe w Poznaniu Zamek w Międzyrzeczu - Ruiny zamku w Międzyrzeczu na litografii Edwarda Raczyńskiego, Wspomnienia Wielkopolski to jest województw poznańskiego, kaliskiego i gnieźnieńskiego, 1842





Pokaż na mapie