Polskie zamki
Aktualizacja 2024-11-19
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Zamek w Mirosławcu

 (Mirosławiec • Märkisch Friedland) 

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Mirosławiec • Märkisch Friedland:    Friedland · Mirosławiczki ·


mLokalizacja zamku na mapie Polskiirosławiec otrzymał prawa miejskie jako Nowy Frydland przed 1314 rokiem z inicjatywy margrabiów brandenburskich. Z roku tego pochodzi przywilej dla Mirosławca wystawiony przez Jana i Henryka von Wedelów. Cała ziemia wałecka, w skład której wchodził, została nadana rodowi von Wedelów. Wkrótce Jan i Henryk von Wedelowie wznieśli w Mirosławcu gotycki zamek. W drugiej połowie XIV wieku Mirosławiec znalazł się w granicach Polski, właścicielami niezmiennie pozostali Wedelowie. Miasto nazywało się wtedy Frydląd Marchijski.
W 1576 roku zamek z Wedelów przeszedł na własność Blankenburgów. W 1719 roku miasto wraz z zamkiem spłonęły, a 10 lutego 1731 roku Dionysius Georg Joachim von Blankenburg rozpoczął wznoszenie nowej rezydencji już bez funkcji obronnych. Nie ma pewności czy stary zamek znajdował się w miejscu nowej siedziby, opis budowy nowego zamku sugeruje, że mógł być wzniesiony na surowym korzeniu. Rezydencja Dionizego znajdowała się na południowy-wschód od miasta, wśród łąk. Założona na planie prostokąta otoczona była fosą na planie kwadratu. W latach 1743-1745 budowlę rozbudowano o dwa dodatkowe skrzydła.
Rezydencja pełniła swoje funkcje do 1877 roku, później opuszczona w 1890 roku spłonęła i nie podniosła się już z ruiny. Do dziś zachowała się fosa oraz nikłe resztki murów XVIII-wiecznych w parku.
Zamek w Mirosławcu - fot. JAPCOK, III 2002 Zamek w Mirosławcu - fot. ZeroJeden, X 2014 Zamek w Mirosławcu - fot. ZeroJeden, X 2014 Zamek w Mirosławcu - fot. ZeroJeden, X 2014








Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.