Polskie zamki
Aktualizacja 2024-11-19
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blank

Klasztor w Tyńcu

  

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo


jLokalizacja zamku na mapie Polskiuż w czasach starożytnych istniał tu gród, w którym chroniła się okoliczna ludność w chwilach zagrożenia. W 1044 roku Kazimierz Odnowiciel sprowadził do Tyńca Benedyktynów, którzy niedługo potem w miejscu grodu wznieśli pierwsze murowane elementy - romański kościół oraz budynki klasztorne z niewielkim wirydarzem arkadowym. Od 1247 roku obronne znaczenie klasztoru wzrosło, ponieważ stał się twierdzą nadgraniczną. W tym okresie klasztor był już otoczony murem obwodowym z basztami. W 1259 roku został zniszczony podczas najazdu tatarskiego. Odbudowany klasztor ponownie zniszczyły wojska biskupa Jana Muskaty.
W XIV wieku warownia posiadała wieżę obronną oraz budynek starostwa, a wjazd prowadził przez dwie bramy. W pierwszej połowie XV wieku granica państwa polskiego przesunęła się na południowy-zachód, w związku z 
Klasztor w Tyńcu
fot. Konrad Kłos, 1915
czym klasztor przestał być ważną twierdzą. Zaniedbywane fortyfikacje jeszcze zostały raz odnowione, ale w połowie XV wieku budynek wykorzystywany wcześniej przez załogę królewską został odstąpiony zakonnikom i urządzono w nim mieszkania opatów. W XVI wieku założenie rozbudowano.
Klasztor znacznie ucierpiał podczas wojen szwedzkich, w XVII wieku wzniesiono u podnóża wzgórza klasztornego mury obronne z basztami, później unowocześnione o bastiony.
Bliskie sąsiedztwo z Krakowem sprawiało, że klasztor był wykorzystywany w XVIII wieku przez wojska w czasie Konfederacji Barskiej. Podczas prac budowlanych prowadzonych od 1769 roku klasztor tyniecki stał się silną bastionową fortecą, wielokrotnie nękaną przez obce wojska.
W 1831 roku zniszczone zabudowania klasztorne strawił pożar, po którym zaprzestano użytkowania twierdzy. Dopiero w okresie międzywojennym do klasztoru powrócili Benedyktyni, którzy stopniowo dźwignęli go z ruin. Dziś większość klasztornych zabudowań jest już odnowiona.
Klasztor w Tyńcu - Drzeworyt E.Gorazdowskiego według rysunku A.Schouppego, Tygodnik Illustrowany 1866 ze zbiorów Biblioteki Instytutu Badań Literackich PAN Klasztor w Tyńcu - Widok klasztoru w Tyńcu z dzieła Jana Nepomucena Głowackiego '24 widoków miasta Krakowa i jego okolic', Kraków 1832 Klasztor w Tyńcu - Opactwo w Tyńcu na stalorycie Antoniego Oleszczyńskiego z 1833 roku Klasztor w Tyńcu - Zamek na rysunku Alfreda Schouppé z 1894 roku Klasztor w Tyńcu - Drzeworyt według rysunku księcia Woronieckiego, Tygodnik Illustrowany 1876 ze zbiorów Biblioteki Instytutu Badań Literackich PAN Klasztor w Tyńcu - Zamek na obrazie Władysława Szernera, reprodukcja - Tygodnik Illustrowany 1900 ze zbiorów Biblioteki Instytutu Badań Literackich PAN Klasztor w Tyńcu - Klasztor tyniecki na litografii z połowy XIX wieku Klasztor w Tyńcu - Drzeworyt według Rysunku Kozarskiego, Tygodnik Illustrowany 1865 ze zbiorów Biblioteki Instytutu Badań Literackich PAN Klasztor w Tyńcu - Drzeworyt według rysunku W.Szernera, Kłosy 1869 ze zbiorów Biblioteki Instytutu Badań Literackich PAN Klasztor w Tyńcu - Klasztor tyniecki na litografii Napoleona Ordy, 'Album Widoków', Seria 6, 1880 Klasztor w Tyńcu - Klasztor na litografii Jana Nepomucena Głowackiego Klasztor w Tyńcu - Widok klasztoru zza Wisły na litografii J.Brydaka z 'Albumu widoków Krakowa', Kraków 1875 Klasztor w Tyńcu - Ruiny klasztoru w okresie międzywojennym Klasztor w Tyńcu - Tygodnik Illustrowany 1917 ze zbiorów Biblioteki Instytutu Badań Literackich PAN Klasztor w Tyńcu - fot. ZeroJeden, IV 2011 Klasztor w Tyńcu - fot. ZeroJeden, VII 2011 Klasztor w Tyńcu - fot. Konrad Kłos, 1915 Klasztor w Tyńcu - fot. Konrad Kłos, 1915 Klasztor w Tyńcu - fot. Konrad Kłos, 1915 Klasztor w Tyńcu - Opactwo w Tyńcu na fotografii Józefa Zajączkowskiego z 1900 roku Klasztor w Tyńcu - Widok zamku na zdjęciu lotniczym, fot. ZeroJeden, VI 2019 Klasztor w Tyńcu - Widok zamku na zdjęciu lotniczym, fot. ZeroJeden, VI 2019 Klasztor w Tyńcu - Widok zamku na zdjęciu lotniczym, fot. ZeroJeden, VI 2019 Klasztor w Tyńcu - Klasztor tyniecki na widokówce z początku XX wieku Klasztor w Tyńcu - Widok zamku na zdjęciu lotniczym, fot. ZeroJeden, VI 2019 Klasztor w Tyńcu - Widok zamku na zdjęciu lotniczym, fot. ZeroJeden, VI 2019 Klasztor w Tyńcu - Widok zamku na zdjęciu lotniczym, fot. ZeroJeden, VI 2019 Klasztor w Tyńcu - Klasztor w Tyńcu na zdjęciu z lat 1918-26 Klasztor w Tyńcu - Klasztor w Tyńcu na zdjęciu z 1932 roku Klasztor w Tyńcu - Klasztor w Tyńcu na zdjęciu z 1939 roku Klasztor w Tyńcu - Tygodnik Illustrowany 1917 ze zbiorów Biblioteki Instytutu Badań Literackich PAN Klasztor w Tyńcu - fot. ZeroJeden, IV 2011 Klasztor w Tyńcu - fot. ZeroJeden, IV 2011 Klasztor w Tyńcu - fot. ZeroJeden, IV 2011 Klasztor w Tyńcu - fot. ZeroJeden, VII 2011








Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.