Polskie zamki
Aktualizacja 2024-11-19
Użytkownik:

Hasło:

Loguj automatycznie

Załóż konto
blank
blankŻarnowiec - Česká verze

Zamek w Żarnowcu

  

Legendy
Wzmianki
blankWycieczki (Musisz być zalogowany/a)blanktlo

Nazwy podobne do Żarnowiec:    Tarnowiec ·


ŻLokalizacja zamku na mapie Polskiarnowiec otrzymał prawa miejskie od Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Król ten wzniósł w nowopowstałym mieście murowany zamek.
Jan z Czarnkowa nie wspomina o żarnowieckim obiekcie na liście wzniesionych przez Kazimierza Wielkiego zamków. Jan Długosz pisze natomiast, że: "Wspomniana przeto królowa Polski Adelajda, która była strzeżona jak jaka wygnanka w zbudowanym przez króla Kazimierza z bardzo pięknej, wypalonej cegły zamku w Żarnowcu". Zamek został zniszczony w 1524 roku w czasie wielkiego pożaru miasta. Wtedy należał on do starosty żarnowieckiego Andrzeja Gnoińskiego. W połowie XVII wieku zamek wraz z miastem został zniszczony przez najazd szwedzki.
Relikty założenia ulokowane są na lewym brzegu Pilicy, na północny zachód od rynku w Żarnowcu. Dziś jeszcze widoczne są częściowo zarysy fosy.
Prowadzone w 1994 roku wykopaliska archeologiczne wykazały istnienie murowanych reliktów. Odsłonięto m.in. basztę narożną, którą wiąże się z najstarszą fazą zamku XIV-XV wiecznego.
Zamek w Żarnowcu - Plan zamku według Jerzego Augustyniaka 'Zamek w Żarnowcu nad Pilica w świetle badań wykopaliskowych w latach 1993-1994' Zamek w Żarnowcu - Teren zamku, widok z miejsca dawnego dziedzińca na północny narożnik, fot. ZeroJeden, XII 2004 Zamek w Żarnowcu - fot. ZeroJeden, II 2024 Zamek w Żarnowcu - fot. ZeroJeden, II 2024





Pokaż na mapie



Serwis wykorzystuje technologi? cookie w celu uprzyjemnienia u?ytkowania.